O lidské přirozenosti

26. února 2018 v 7:05 | Cheoss
Člověk je hrozné zvíře. A tím, že dokáže to, co jiným tvorům není dáno, je zvířetem o to nebezpečnějším. Aby dosáhl uspokojení svých potřeb, žádná nekalost mu není cizí. A to dokonce ani tehdy, když má všechny potřeby uspokojeny. Místo aby si klidně lehl a odpočíval jako král zvířat, žene se za něčím nepochopitelným pořád dál.
A protože moudří tohoto světa tento fakt, o němž se mimochodem málo ví, seznali už dávno, museli takto nebezpečnému tvoru nastavit nějaké mantinely. A tak vymysleli pro ty přemýšlivé morálku, pro ty vystrašené naboženství a pro ty nezvladatelné státní moc. A lidské společenství tak mohlo pěkně fungovat, jenže, co se časem nestalo.
Ti přemýšliví si mohou se svou morálkou někde v koutě tiše filozofovat, ti vystrašení se mohou oddávat svým bohům a ti nezvladatelní začali pomoci státní moci ty ostatní ovládat. A lidské společenství fuguje dál. Nebo nefunguje???
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Čerf Čerf | E-mail | Web | 5. března 2018 v 18:38 | Reagovat

Myslím, že nikdy nenastalo žádné mezidobí, kdy by všechny zmíněné kategorie opravdu plošně fungovaly. Nezvladatelní se orientují rychle :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama